close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Anglický kokršpaněl

3. října 2009 v 9:35 | Kajíík |  Pejsci
englsih.jpg English Cocker Spaniel image by blessedfin
Originální název plemene : English Cocker Spaniel

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Aportování drobné zvěře

Využití dnes : Společník, lovecký pes

Průměrná délka života : 13-14 let

Hmotnost : 13-15 kg

Výška : 38-41 cm

Historie

V dávné historii byli všichni španělé považováni za jedno plemeno, později, zhruba v polovině 19. století, se však začali rozdělovat podle váhy. Psi, kteří byli menší se začali nazývat kokři a byli používáni k vyhánění sluk a bažantů, a k jejich aportování. Jako samostatné plemeno byl anglický kokršpaněl uznán v roce 1893 a v roce 1902 byl vytvořen jeho chovný standard, který bez větších změn platí dodnes. V současnosti je kokršpaněl velmi oblíbeným plemenem a využívá se spíše jako společník do městských bytů než jako lovec.

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje ve více varietách.

Všeobecný vzhled

Kokršpaněl je robustní, sportovní pes. Hlava má stejně dlouhý nos jako temeno, čenich je hranatý. Oči jsou velké, tmavohnědé nebo tmavě oříškové, nikdy nesmí být světlé, s přátelským, inteligentním výrazem. Uši jsou dlouhé, nasazené nízko, a jsou porostlé dlouhou, hedvábnou srstí. Tělo je silné, s hlubokým hrudníkem a širokými, krátkými bedry. Ocas je kupírován, je nasazen nízko a je nesen rovně.

Srst a barva srsti

Přiléhavá srst je hedvábná, středně dlouhá, na břiše a na nohou tvoří prapory. Barva srsti je různá, u jednobarevných však není povolena žádná bílá, s výjimkou malého znaku na hrudi.

Povaha

Kokršpaněl je temperamentní pes vyrovnané povahy, který se člověku dokáže ve všech ohledech přizpůsobit. Je velmi společenský, ale není na člověku závislý, spíše je samostatný. Je to velice inteligentní, veselý a hravý pes.

Společenská charakteristika

Tento pes miluje společnost lidí, ale rád si užívá i společnosti jiných psů. Je hravý a mezi ostatními psy nebývá původcem konfliktu. Také soužití s ostatními domácími zvířaty bývá bez potíží. Špatně vychovaný pes však může projevit svou dominanci jak vůči cizím lidem, tak vůči své lidské rodině.

Vztah k dětem

Dobře vychovaný pes si dobře rozumí s dětmi, které ho tolerují a nezacházejí s ním hrubě. Nesnese špatné zacházení, proto při styku s malými dětmi je nutný dohled dospělého. K cizím dětem většinou přistupuje s nedůvěrou. Kokršpaněl se sebou nenechá zacházet jako s hračkou.

Výchova

U tohoto plemene je důsledná a trpělivá výchova velmi důležitá. Neměly by však být používány příliš tvrdé metody, pes může přestat člověku důvěřovat. Je dobře a lehce učenlivý a inteligentní, ale někdy bývá i tvrdohlavý, a nikdy nebude slepě poslouchat vaše příkazy. U některých jedinců, zvláště u jednobarevných, se vyskytuje vrozená porucha chování, která se projevuje zvýšenou agresivitou psa k okolí bez jakéhokoli podnětu. Chovatelům se postupem času tuto vadu podařilo skoro úplně vymýtit, je však vhodné před pořízením štěněte zjistit si podrobnosti o jeho rodinné anamnéze.

Držení

Kokršpaněl je pes, který se snadno přizpůsobí jak životu v městském bytě, tak na venkově. Chován by však měl být vždy doma, není vhodné umístit ho do boudy nebo do kotce, protože nade vše miluje přítomnost svého pána.

Pracovní využití

Kokršpaněl je pracovní plemeno a zachoval si lovecké schopnosti svých předků. Je to dobrý slídič, a je výborný při dohledávkách zvěře. Většina kokrů jsou vynikající aportéři. Lze je také využít jako specialisty na pachové práce, například záchranářské práce či vyhledávání drog.

Pohyb

Kokršpaněl potřebuje hodně pohybu a vzruchu, je velmi hravý, rád aportuje. Při volném pohybu venku je třeba mít psa pod kontrolou, neboť v něm může převládnout duch lovce, může se rozběhnout za kořistí a ztratit se. Stejně tak je důležité zabezpečení zahrady, kde se pes volně pohybuje.

Péče

Srst kokršpaněla vyžaduje neustálou pozornost, aby zůstala krásná a zdravá. Každodenní kartáčování a česání je nezbytné, a je také nutné pravidelné vyškubávání odumřelé srsti na tlapkách, uších, hlavě a ocase. Střihem se upravuje srst na nohou, přebytečné chlupy na tlapkách se mohou místo vyškubání také vystříhat. Zastřihují se také přečnívající srst na uších. Občas je nutné psa vykoupat, je důležité použít šampon, který je určený pro mytí psů a neodmašťuje srst. Kokršpanělovi je dobré denně čistit okolí očí, uši je potřeba udržovat v čistotě a drápky krátké.

Využití ke hlídání

Kokršpaněl vždy štěkáním upozorní na příchod cizího člověka. Při hlídání svého teritoria se může projevit i agresivně.

Vhodné sporty

"Agility; aportování; lov"

Nejčastější onemocnění

"Dědičný šedý zákal; zelený zákal a choroby sítnice; epilepsie; dysplazie kyčelního kloubu; onemocnění ledvin; seborrhea-páchnoucí kůže;"

Zvláštnosti plemene

Kokršpaněl je učenlivý a snadno vycvičitelný pes. Potřebuje ale velmi důslednou výchovu. Mnoho lidí, kteří si kokra pořizují jako roztomilého domácího mazlíčka však jeho výchově nevěnuje dostatečnou pozornost, proto můžeme potkat spoustu nevychovaných a neposlušných psů, kteří se i ke svému pánovi mohou chovat dominantně až agresivně. Je to však většinou vina majitele, který zanedbal výchovu.

Příprava na výstavu

Do výstavního kruhu by měl pes předstoupit ve vrcholné kondici, jeho srst by měla být čistá a upravená, chrup bez zubního kamene a drápky by měly být krátké. Pokud se rozhodnete psa před výstavou vykoupat, učiňte tak nejméně týden předem, aby se srst mohla znovu přirozeně promastit. Nelze opomenout správné chování psa a ladný pohyb ve výstavním kruhu.

Výživa štěněte

Štěně pro svůj zdravý růst potřebuje mnoho výživných látek. V tomto věku lze kombinovat suchou potravu s čerstvě připravenou domácí stravou.

Výživa dospělého psa

Dospělému psovi je potřeba vybrat krmivo podle jeho zdravotního stavu, temperamentu a množství pohybu. Kokršpaněl má sklony k obezitě, proto psa nepřekrmujte. Vyhovovat mu bude např. krmivo Aport Champion Light, které svým složením zajistí a udrží optimální váhu vašeho psa při zachování správného poměru všech důležitých živin.

Výživa starého psa

Starší pes, který již nevydává tolik energie pohybem potřebuje méně energetickou stravu, která nebude podporovat jeho přibývání na váze.

Dovětek pro budoucí majitele

Kokršpaněl vám bude čilým a hravým přítelem, pokud dobře pochopíte jeho povahové vlastnosti a nebudete mu vnucovat něco, co je pro něho nepřirozené. Věnujete-li mu dostatek času, pozornosti, péče a lásky, najdete v něm inteligentního a věrného psího společníka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama