close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Čivava

3. října 2009 v 9:30 | Kajíík |  Pejsci
chihuahua-short-coat.jpg Chihuahua image by Darryl7939
Originální název plemene : Chihuahua

Země původu : Mexiko

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 12-14 let

Hmotnost : 0,5-2,7 kg

Výška : 15-23 cm

Historie

Dávná historie čivavy je zahalena rouškou tajemství. O jeho vzniku existuje několik teorií. Nejpravděpodobnější z nich je ta, která tvrdí, že čivava je potomkem větších a zavalitějších psů, zvaných tečiči. Tito byli velmi oblíbeni u středoamerických indiánů, kteří je považovali za posvátné a chovali je k náboženským účelům. Dnešní podobu získal tento pes díky šlechtění chovatelů z USA. Standard tohoto plemene byl uznán FCI v roce 1942.

Typy

Toto plemeno se objevuje ve dvou varietách - krátkosrsté a dlouhosrsté.

Všeobecný vzhled

Čivava je nejmenším zástupcem psů na světě. Jeho hlava je mírně zaoblená, s prodlouženým temenem a lebka má výrazný tvar jablíčka. Oči jsou velké a kulaté, mají tmavou nebo rubínovou barvu, u světlých jedinců může být barva očí i světlá. Uši jsou poměrně velké a nápadné, a jsou vztyčené. Tělo je krátké, s rovným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, je vysoko nasazený, nesen nahoru do oblouku nebo zatočený špičkou k bedrům.

Srst a barva srsti

Toto plemeno se objevuje ve dvou varietách - krátkosrsté a dlouhosrsté. U krátkosrstých psů je srst na celém těle krátká a přiléhající, na krku a na ocase může být delší. Je měkká a lesklá a nesmí se tvořit ostrůvky chybějící srsti. Srst dlouhosrstých jedinců je jemná a hedvábná, rovná nebo mírně vlnitá s nepříliš hustou podsadou. Na uších, zadní straně končetin a na ocase tvoří třásně. Přípustné jsou všechny barvy srsti v různých odstínech a kombinacích.

Povaha

Přes svou trpasličí velikost je čivava velmi odvážný a ostražitý. Je to inteligentní psík s roztomilým a přátelským chováním. Má milou a přítulnou povahu.

Společenská charakteristika

Čivava je nejšťastnější schoulený v klíně svého pána. K celé rodině je velmi přítulný a k jednotlivým členům silně přilne. K ostatním psům se chová dobře, ale je odvážný a nezalekne se ani větších psů, přednost však dává společnosti jedinců svého plemene. Soužití s jinými domácími zvířaty bývá bez problémů, čivava se s nimi ochotně a rád přátelí.

Vztah k dětem

I když je nejmenší ze všech psů, není to žádná hračka pro děti. Tento psík je velmi hravý a má rád děti, ale hodí se spíše k dětem odrostlejším, které chápou, jak se k němu mají chovat a při hře mu neublíží.

Výchova

Tento pes, stejně jako každý jiný, by měl být vychováván k poslušnosti. Velmi dobře se učí, a je zvědavý a sebevědomý. Jeho výchova však musí být důsledná, protože agresivní a nevychovaný čivava není dobrou ozdobou svého pána.

Držení

Čivava je spokojený i v malém bytě, jeho nároky na prostor jsou velmi malé. Jeho pelíšek by měl být umístěn tak, aby z něj psík měl co nejblíže k pánovi a ostatním členům rodiny. Tento pes by neměl být uzavírán v jiné místnosti, než se nachází jeho lidská rodina, protože je na všech jejích členech velmi závislý.

Pracovní využití

Čivava je typický společenský psík a není nijak pracovně využitelný.

Pohyb

Čivava nemá velké nároky na pohyb. Protože je malý, má dost pohybu doma. Stačí mu jedna procházka denně a lze ho přivyknout i na kočičí klozet.

Péče

Péče o srst krátkosrstých čivav není nijak náročná, stačí občasné vykartáčování gumovým kartáčem.Srst u dlouhosrstých psů je nutné pravidelně kartáčovat a koupat. Nutné je pravidelné čištění okolí očí, protože jim zůstávají nepěkné stopy po slzách. Občas psovi zkontrolujte chrup, jestli se netvoří zubní kámen, zvukovod je potřeba udržovat čistý a drápky se musí stříháním udržovat krátké, protože čivava je příliš lehký a při chůzi nevyvíjí na drápky dostatečný tlak, aby se samy obrušovaly. Tento psík je citlivý na zimu, vlhkost a průvan, proto jej před nepříznivým počasím chraňte třeba slušivým psím kabátkem.

Využití ke hlídání

K cizím osobám je čivava nedůvěřivý a svého pána dobře hlídá. Každou návštěvu vám velmi hlasitě ohlásí. Pro svou trpasličí velikost však nemůže být považován za skutečného hlídacího psa.

Vhodné sporty

Agility

Nejčastější onemocnění

"Neuzavřená fontanella v dospělosti; luxace kolenní čéšky; časná ztráta zubů"

Zvláštnosti plemene

Chov těchto psíků bývá značně problematický, což by si měl uvědomit každý chovatel ještě předtím, než nechá svou fenku nakrýt. Ve vrhu bývají obvykle asi 2 nebo 3 štěňata, která se ovšem rodí poměrně velká, a proto často přicházejí na svět císařským řezem. Dalším problémem bývá neuzavřená fontanela , která se v dospělosti u většiny psů uzavře, u štěňat však může vést k předporodním poraněním, což může mít za následek tzv. vodnatelnost hlavy. Každý, kdo má zájem o pořízení čivavy si musí uvědomit, že je to pes, jako každý jiný, který má své potřeby, a ne hračka.

Příprava na výstavu

Každý pes by se na svou výstavu měl začít připravovat již jako štěně. K dobrému ohodnocení je potřebné, aby uměl stát v klidu ve výstavním postoji a uměl se ladně pohybovat na vodítku ve výstavním kruhu. Pes by neměl působit bázlivě, proto je dobré absolvovat nejprve výstavu jako pozorovatel. Pejsek zde navykne na rušnou atmosféru a přítomnost mnoha dalších lidí a psů. Také by měl být připraven na dotek cizí osoby, protože rozhodčí může kontrolovat chrup psa i varlata u samců.

Výživa štěněte

Ke svému správnému růstu potřebuje štěně vyváženou a plnohodnotnou stravu, obohacenou o vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa

Strava u dospělého psa má významný vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Ve specializovaných prodejnách je k dostání více druhů kvalitního, kompletního krmiva pro malá plemena, které budou psovi vyhovovat podle chuti a také uspokojí jeho potřeby.

Výživa starého psa

Starý pes má již jiné nároky na stravu než pes, který je v aktivním dospělém věku. Ve specializovaných prodejnách najdete i stravu pro psí seniory, která plně uspokojí potřeby psa v tomto věku.

Dovětek pro budoucí majitele

Čivava je opravdový psí mazlíček. Za vaši lásku a péči se vám odmění svou přítulností a něžností, a bude vám statečným ochráncem a skutečným psím přítelem.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama