close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Dalmatin

1. října 2009 v 19:52 | Kajíík |  Pejsci
DalmatianDog-Puppy-Tache2.jpg dalmation image by bookteller
Originální název plemene : Dalmatinac

Země původu : Balkán, Indie

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Lovecký pes, kočárový pes

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 12-14 let

Hmotnost : 23-25 kg

Výška : 50-61 cm

Historie

Přesný původ tohoto plemene není známý. Jako národní plemeno byl přiřčen Jugoslávii, ale pravděpodobně pochází z Indie, a přes Balkán se rozšířil do celé Evropy. Jisté je, že historie tohoto psa je velmi dlouhá, což dokazují například malby na hrobkách egyptských faraonů, kde jsou vyobrazeni psi, podobní dalmatinům. Tohoto psa lze vidět i na malbách italských malířů ze 16. století. Původně byl využíván jako lovecký a ovčácký pes. V dobách před vynálezem automobilu byl velmi oblíbený anglickou šlechtou a sloužil jako elegantní doprovod jezdců na koni a kočárů. V 19. století ho používali hasiči ke střežení a ovládání koní, táhnoucích stříkačku. Jeho první standard byl sestaven v roce 1882 a v roce 1890 byl oficiálně zapsán. Dnes dalmatin slouží výhradně jako společník.

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách. Rozdíly mezi jednotlivými psy jsou pouze v barvě teček v srsti.

Všeobecný vzhled

Dalmatin má dlouhou hlavu s plochým temenem. Čenich je poměrně dlouhý a silný, není však špičatý, nos je u černě tečkovaných psů černý, u hnědě tečkovaných hnědý. Oči jsou středně velké, kulaté, s pozorným výrazem, u černě tečkovaných psů mají barvu tmavohnědou, u hnědě tečkovaných světle hnědou až jantarovou. Středně velké uši jsou nasazené vysoko, zužují se do zakulacené špičky, a jsou přilehlé k hlavě. Hřbet je silný a rovný, hrudník hluboký, ale ne příliš široký, bedra mírně klenutá a dobře osvalená. Dlouhý ocas se zužuje do špičky, v klidu visí dolů mírně ohnutý vzhůru, při pohybu je nesen vysoko, ale ne vzpřímený nebo stočený.

Srst a barva srsti

Srst je krátká, hladká, lesklá a jemná. Základní barvou je vždy bílá, černé nebo hnědé tečky by neměly splývat, měly by být dobře oddělené, kulaté, a jejich ideální velikost je v průměru 2 až 3 cm. Na hlavě, ocase a na končetinách jsou žádoucí tečky menší než na zbytku těla.

Povaha

Dalmatin je citlivý pes, je živý, veselý a hravý, k lidem přátelský. Je to sportovně založený pes, který nemá rád nudu. Je velmi inteligentní a společenský, má vyrovnanou povahu.

Společenská charakteristika

Svému pánovi je oddaný, je velmi společenský a miluje celou rodinu. Vůči cizím lidem se nechová agresivně, ale je ostražitý. Ve společnosti jiných psů se dalmatin většinou chová přátelsky a bezproblémově. Na soužití s jinými domácími zvířaty by si měl navyknout od mládí.

Vztah k dětem

Dalmatin by měl přijít do rodiny s dětmi starými 3-4 roky. Štěně se musí naučit, aby se nechovalo k dětem hrubě, průběh jeho her může být někdy příliš bouřlivý. Stejně tak děti by si měly osvojit některá pravidla při styku se psem. Pokud se budou navzájem respektovat, stanou se z nich velcí kamarádi. Větší děti se již mohou podílet i na výchově psa.

Výchova

Výchova tohoto psa není příliš složitá. Je velmi inteligentní a bystrý, ale jako u každého jiného psa je nutná důslednost. Je potřeba dbát na to, aby ser pes při výchově k poslušnosti bavil, dbát na správnou intonaci hlasu a neopomenout nadšenou pochvalu či odměnu pamlskem. Tento pes se hodí i k náročnějšímu výcviku, jako je výcvik na doprovodného psa, který se hodnotí závěrečnou zkouškou, obedience, což je poslušnost, kde pes postupuje od třídy začátečníků do vyšších tříd. Je možný také výcvik na stopaře, lovecký výcvik a výcvik psa-záchranáře.

Držení

Jako psa, který má rád blízkou společnost člověka, je ho dobré chovat v bytě. Nepatří ani do boudy, ani do kotce. Jeho pelíšek by měl být dostatečně velký, a měl by být v bytě umístěn na klidném místě bez průvanu, odkud by pes mohl nerušeně sledovat dění v rodině.

Pracovní využití

Dalmatina lze využít jako psa loveckého, u nás se účastní barvářských zkoušek loveckých psů s výbornými výsledky. Lze jej také využít jako vodicího psa pro nevidomé nebo jako psa záchranářského, kdy se cvičí na hledání v troskách.

Pohyb

Dalmatin potřebuje velmi mnoho pohybu, nestačí mu krátké procházky. Vyžaduje volný výběh a hru, v dospělosti bude rád běhat vedle kola nebo plavat. Je velice sportovně založený a hodí se k různým psím sportům.

Péče

Péče o jeho krátkou srst je snadná, poměrně málo líná, a v tomto období postačí odstraňování uvolněných chlupů pomocí gumové rukavice nebo kartáče. Uši se musí psovi udržovat čisté, nejlépe pomocí hadříku s dětským olejíčkem. Zdravé zuby si pes udrží , pokud dostává vhodné krmení, pokud se objeví zubní kámen, měl by být odstraněn. Drápky je potřeba kontrolovat, aby byly krátké, suché a popraskané polštářky na tlapkách ošetřujeme vazelínou.

Využití ke hlídání

Dalmatin není agresivní pes, ale většina jedinců je ostražitých a v případě nutnosti dokáží svého pána a rodinu bránit.

Vhodné sporty

"Agility; aportování; fly-ball; flygility; frisbee; lov; obratnost"

Nejčastější onemocnění

"Močové kameny; částečná nebo úplná hluchota; dysplazie kyčelního kloubu"

Zvláštnosti plemene

Dalmatin se rodí celý bílý, jejich charakteristické tečky se vytvářejí na srsti postupně až do stáří asi jednoho a půl roku. Jestli tedy bude psova srst výstavní, záleží v tomto ohledu pouze na přírodě. Při výběru štěněte je dobré vybrat si důvěryhodného chovatele, neboť některá štěňata se rodí s genetickou vadou - hluchotou. Dalmatin je pes, který nemá příliš rád změny a velice těžko by si zvykal na jiného majitele, proto při pořizování psa si uvědomte, jestli jste schopni a ochotni postarat se o něj celý jeho život.

Příprava na výstavu

Pokud chcete v budoucnu svého psa vystavovat, měli byste si pořídit štěně od zkušeného chovatele, který rozpozná, který ze psů bude mít vlohy jako výstavní pes. Na výstavě se hodnotí stavba těla, zbarvení, chování při předvádění v kruhu a celkový zjev. Na toto všechno by měl být připraven jak majitel, tak pes.

Výživa štěněte

Organismus štěněte je v období růstu nejvíce namáhán, proto potřebuje více potravy než dospělý pes. Krmivo pro štěňata musí obsahovat dostatek vitamínů, minerálů a proteinů.

Výživa dospělého psa

Strava dospělého psa by měla být vyvážená a měla by odpovídat potřebám psa. Pohybově aktivní pes, který má velký výdej energie, potřebuje energeticky hodnotnější stravu než pes, který se pohybuje méně. Kompletní suché krmivo Aport Champion Maxi zajistí vašemu psovi špičkovou vitalitu a zdraví, a zaujme také různými tvary granulek, z nichž každý má své opodstatnění.

Výživa starého psa

Nároky na potravu jsou u staršího psa jiné než u psa v aktivním věku. Ve specializovaných obchodech je běžně k dostání i odlehčené krmivo pro psí seniory, které plně odpovídá jejich potřebám.

Dovětek pro budoucí majitele

Pro sportovně založeného člověka bude tento atraktivní pes ideálním doprovodem při všech aktivitách. Věnujte mu mnoho lásky a času, a bude vám oddaným a přítulným kamarádem a inteligentním a elegantním přítelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama