close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Labradorský retrívr

3. října 2009 v 10:34 | Kajíík |  Pejsci
labrador_retriever.jpg Lab image by RosettalovesJeff
Originální název plemene : Labrador retriever

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Lovecký pes, aportování zvěře

Využití dnes : Lovecký pes, společenský pes, pracovní pes

Průměrná délka života : 12 let

Hmotnost : 25 - 34 kg

Výška : Psi: 56 - 57 cm Feny: 54 - 56 cm

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Všeobecný vzhled

Labradorský retrívr je silný, aktivní pes se širokou lebkou, na níž je patrný dobře utvářený stop, silné čelisti a široký nos. Veselé oči s inteligentním výrazem jsou středně velké a mají hnědou nebo oříškovou barvu. Uši jsou nasazeny spíše dozadu, visí dolů podél hlavy a jsou středně velké. Tělo je obdélníkového rámce, s širokým, hlubokým hrudníkem, rovným hřbetem a krátkými, širokými a silnými bedry. Ocas je středně dlouhý, u kořene silný, ke konci se zužující, působí popisem dojmem vydřího ocasu. Nesen je vesele, nikoli však přetočený na hřbet.

Srst a barva srsti

Srst je krátká, hustá a rovná, na dotyk přiměřeně tvrdá, podsada je odolná proti vlivům počasí. Na ocase je srst hustá, krátká, silná a přilehlá, bez podsady. Labradorský retrívr se vyskytuje v barvě černé, žluté nebo čokoládově hnědé, přičemž žlutá je v odstínech od světle smetanové po liščí červeň. Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na předhrudí.

Povaha

Labradorský retrívr je velmi inteligentní, bystrý pes, bývá poslušný a oddaný, laskavý, bez známek agresivity či bázlivosti. Je velmi přizpůsobivý a pozorný.

Společenská charakteristika

Svému pánovi a celé své lidské rodině je oddaný, ke všem členům laskavý a pozorný, má snahu dělat svému majiteli radost a zavděčit se mu. Je to velmi společenský, přátelský pes, miluje společnost člověka. K cizím lidem je také přátelský a klidný, stejně jako k ostatním psům.

Vztah k dětem

Labrador je pes velmi vhodný k dětem. Přistupovat k němu však musíte stejně jako ke každému jinému psu, nikdy byste neměli nechávat hrát si o samotě štěně s malým dítětem, protože by si mohli navzájem nechtěně ublížit a jejich vztah se pak nebude vyvíjet tak, jak si představujete.

Výchova

Labrador je velice dobře ovladatelný pes, a je vhodný i pro začátečníka. Jako u každého jiného plemene je však nutná výchova a minimálně základní výcvik poslušnosti. Od začátku byste měli vědět, co pes smí, a co ne, a na tom důsledně trvat. Při výcviku tohoto psa dosáhnete nejlepších výsledků pokud jej budete provádět formou hry. Výcvikem psa nesmíte přetěžovat, ze začátku postačí 2x - 3x denně po pěti minutách, na správném vykonání povelu však musíte trvat. Velmi důležitý je neustálý kontakt s lidmi.

Držení

Vzhledem ke své závislosti na majiteli a lidech vůbec nelze považovat labradorského retrívra za psa vhodného pro držení v kotci, i když je jeho srst odolná vůči počasí. Pes by měl být s vámi v neustálém kontaktu. Dostatečně velký pelíšek mu proto připravte doma v bytě na takovém místě, kde se nejčastěji zdržujete. Umístěte jej tak, aby pes při odpočinku nebyl nikým rušen, ale aby mohl sledovat veškeré dění v rodině.

Pracovní využití

Kromě myslivosti jsou dnes labradoři využíváni jako záchranáři, služební psi pro vyhledávání drog a výbušnin, jako slepečtí psi či psi pro canisterapii. Jsou vyhledáváni pro svou vysokou inteligenci, přátelskou povahu, snadnou cvičitelnost a vynikající čich. Nejčastěji je však stále vyhledáván jako vynikající rodinný pes a společník.

Pohyb

Labradorský retrívr potřebuje mnoho pohybu, který byste mu měli v hojné míře dopřát. Tito psi také milují vodu, a velice rádi plavou.

Péče

Péče o srst labradora není příliš náročná, potřebuje však také pravidelnou péči. Minimálně jedenkrát týdně psa důkladně pročešte, zbavíte tak srst prachu a nečistot. V období línání vyčesávejte psa častěji, nejlépe denně. Psa nekoupejte příliš často, jen pokud je to nutné, opláchněte psa čistou vodou. Šampon pro psy používejte jen v případě, že srst zapáchá. Pravidelně kontrolujte také stav zubů a dásní. Pokud se vytvoří zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Kontrolujte také čistotu uší, občas je potřeba je vyčistit. Okolí očí udržujte v čistotě a drápky psa krátké.

Využití ke hlídání

Labradorský retrívr není typickým psem na hlídání, protože je prost veškeré agresivity. Může se však objevit jedinec s vyloženě ochranářskými pudy, ale je spíše výjimkou. Na neobvyklé situace, cizí osoby apod. vás upozorní hlubokým, hlasitým štěkotem, ale jako obranáře jej použít nelze.

Vhodné sporty

Agility, aportování

Nejčastější onemocnění

Dysplazie kyčelního kloubu, progresivní atrofie sítnice, kožní problémy, sklon k nadváze

Zvláštnosti plemene

Mnoho lidí si myslí, že existují rozdíly mezi labradory různých barev. Pokud však nějaké jsou, je důvod pouze genetický. V jednom vrhu se mohou objevit štěňata všech barev, proto nelze hovořit o rozdílech v povaze, schopnostech či temperamentu jednotlivých barevných rázů.

Příprava na výstavu

Pokud předpokládáte, že svého psa budete v budoucnu vystavovat, měli byste začít s jeho přípravou již v mládí a věnovat jí dostatek času a trpělivosti. Základem je naučit psa chodit a klusat na vodítku tak, aby netáhl ani se neloudal a naučit jej stát ve výstavním postoji. Důležité také je, aby pes toleroval dotyky cizích osob, neboť rozhodčí jej může měřit, samcům kontrolovat pohmatem varlata a kontrolovat stav chrupu. Ve výstavním kruhu sledujte především chování svého psa, neměl by si všímat ostatních psů okolo sebe. Labradorský retrívr nevyžaduje žádnou zvláštní úpravu srsti pro výstavní účely. Důležitá je čistá, vyčesaná srst, na které je vidět vaše správná péče. Je vhodné pouze zastřihnout chomáč chlupů na konci ocasu, konec ocasu se tím zaoblí a pes působí kompaktnějším dojmem.

Výživa štěněte

Strava štěněte ovlivňuje významně vývoj kostry a svalstva, a také rychlost růstu. U štěňat velkých plemen znamená příliš rychlý růst velkou zátěž pro kosti, vazy a šlachy, a tedy i na výsledky DKK. Strava by měla obsahovat méně energie, ale přiměřené množství bílkovin. Nejvýhodnější, ale také nejpohodlnější je podávat psovi kompletní suché krmivo určené pro štěňata velkých plemen. Pečlivě však vybírejte, krmivo by mělo být kvalitní, od renomovaných výrobců. K takovému krmivu již není vhodné přidávat jakékoli vitamínové či minerální přípravky.

Výživa dospělého psa

Labradorský retrívr má sklony k nadváze, což může vést k různým zdravotním problémům. Proto pokud váš pes není nijak pracovně vytížený, nedopřávejte mu energeticky vydatné krmivo, ale stravu lehčí, pro psy s normální zátěží. Pokud pes pracuje, hodně běhá a je velmi aktivní, je vhodné krmivo pro psy s vyšší zátěží.

Výživa starého psa

Starší psi již mají jiné potřeby ohledně výživy než štěňata a dospělí psi. Vzhledem ke změnám v metabolismu je vhodné postupně přejít na odlehčené krmivo pro seniory, které dodá vašemu psu všechny potřebné živiny.

Dovětek pro budoucí majitele

Ať si tohoto psa pořídíte jako loveckého, pracovního či "pouze" rodinného, věnujte mu mnoho ze svého času i citů, protože si to zaslouží. Získáte tak vynikajícího, oddaného přítele, který vám bude do konce svého života stát věrně po boku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ElaG ElaG | E-mail | 27. ledna 2020 v 18:03 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama