close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Maltézský psík

3. října 2009 v 10:28 | Kajíík |  Pejsci
maltese.jpg maltese image by eq2730
Originální název plemene : Maltese

Země původu : Středozemí

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 14-15 let

Hmotnost : 3-4 kg

Výška : 20-25 cm

Historie

Maltézský psík je jedno z nejstarších plemen psů vůbec. Pravděpodobně pochází z Jaderského Ostrova Mljet, ze kterého bylo také odvozeno jeho jméno. Některé zdroje však uvádí, že tento pes pochází z ostrova Malta. Patronát nad tímto plemenem má však od roku 1989 Itálie. Ve středověku býval společníkem vysoké šlechty, od antiky až po novověk byl oblíbeným společníkem vznešených dam. Maltézáček patří do skupiny bišonků, je však jisté, že předci všech těchto, dnes již samostatných a vyšlechtěných plemen, pocházejí ze Středomoří, kde si je bohatá aristokracie držela pouze pro potěšení a pro zvýšení společenské prestiže.

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Všeobecný vzhled

Maltézáček je malý, elegantní pes, s nízko posazeným, kompaktním tělem s rovným hřbetem. Hlava je středně velká s tmavýma očima a černým nosem. Uši jsou nasazené vysoko, jsou dlouhé a přiléhavé, bohatě osrstěné. Ocas je nasazený v linii hřbetu a je nesen v oblouk nad hřbetem.

Srst a barva srsti

Srst je velmi dlouhá, hustá a lesklá, rovná a hedvábná, bez podsady. Na těle je delší než výška v kohoutku a splývá k zemi jako přehoz. Na hlavě je srst také velmi dlouhá, na ocase splývá na jednu stranu trupu. Barva srsti je čistě bílá, přípustný je odstín bledé slonoviny.

Povaha

Maltézáček je velmi citlivý a přátelský psík, je učenlivý a hravý. Ke svému pánovi velmi lne, a je mu nesmírně věrný. Je to velmi milý, společenský pejsek.

Společenská charakteristika

Maltézáček je příjemný pes, který má rád lidi a nevyhledává konflikty ani s ostatními psy, ani s jinými zvířaty. K cizím lidem se chová zdrženlivě, známou návštěvu však přátelsky uvítá.

Vztah k dětem

Je to velmi přítulný a živý pes, který děti miluje, a velmi rád se účastní jejich her.

Výchova

Maltézský psík je inteligentní, vyrovnaný pes, který se dobře učí, proto jeho výchova nebývá náročná. Základní výcvik poslušnosti je však nutností. Jeho výchova však nesmí být příliš tvrdá ani přísná, protože je velmi citlivý.

Držení

Maltézáček je typický rodinný pes, kterého je vhodné chovat v bytě. Spokojí se s malým pelíškem v klidné části bytu, kde může nerušen odpočívat. Pokud je zavřen sám v místnosti, chápe to jako trest, proto je třeba zajistit mu volný pohyb po celém bytě.

Pracovní využití

Tento pes je ryze společenské plemeno, a jako takové se nevyužívá k žádné práci.

Pohyb

Maltézáček potřebuje dostatek pohybu, ale nevyžaduje příliš dlouhé vycházky. Pokud s ním však na nějaký výlet vyjdete, přizpůsobí se vám, a rád vás doprovodí.

Péče

Pokud chcete mít maltézáčka ve výstavní kondici, potřebuje jeho srst mnoho péče a pozornosti. Každodenní péči usnadní výběr kvalitní kosmetiky a pomůcek. Pokud se srsti tohoto psíka budete věnovat denně, postačí vám k tomu pár minut. Velmi důležité je každodenní pročesávání a kartáčování v období, kdy se mění srst ze štěněčí na dospělou. Pes si v tomto období na pravidelné česání navykne a prohloubí se tím i váš vzájemný vztah. Pokud chcete mít v maltézáčkovi pouze mazlíčka, stačí koupání asi jednou za 1-2 měsíce s použitím kvalitního šamponu a kondicionéru. Denně je nutné čistit oči a srst po očima, aby se nevytvářely ošklivé stopy po slzách, čemuž lze předejít použitím speciálního roztoku. Když je srst vysušená, použijte olej. Pokud však chováte výstavního psa, koupání musí být častější, asi jednou za týden, až 14 dní. Péči o srst výstavního psa najdete níže v rubrice "Příprava na výstavu".

Využití ke hlídání

Maltézáček je velice ostražitý psík, který neznámého návštěvníka přivítá štěkotem, ale jinak není k hlídání vhodný.

Vhodné sporty

"Agility; obratnost"

Nejčastější onemocnění

"Epifora - výtok slz; trichofycie; luxace čéšky; stomatitida a zubní kámen; tracheální kolaps"

Zvláštnosti plemene

Péče o srst maltézáčka, pokud z něj jeho majitel chce mít výstavního psa, je poměrně náročná. Proto většina těchto psíků prožije svůj život v krátkém sestřihu, jehož úprava je sice také potřebná, není však tak časově náročná, jako úprava výstavní.

Příprava na výstavu

U tohoto plemene příprava na výstavu spočívá v úpravě jeho dlouhé, hedvábné srsti. Výstavního psa je nutné koupat jednou za týden až 14 dní. Srst se natáčí do speciálních hedvábných nebo igelitových natáček, ve kterých musí být promaštěna olejem, aby se chlupy nelámaly. Natáčky se pročesávají asi dvakrát týdně.

Výživa štěněte

Ve štěněčím věku je výživa velmi důležitá, protože pes v tomto období rychle roste. K jeho dobrému vývoji je zapotřebí podávat kvalitní krmivo, určené pro štěňata.

Výživa dospělého psa

Kvalita potravy má velký vliv na kvalitu srsti, proto maltézáček vyžaduje kvalitní krmivo s obsahem všech živin, včetně vitamínů a minerálních látek, které mu zajistí vitalitu a zdraví.

Výživa starého psa

Pes - senior již nespotřebuje takové množství potravy, jako dospělý, aktivní pes. Není proto vhodné zatěžovat jeho organismus krmivem pro dospělé psy, ale pozvolna přecházejte na kvalitní lehkou stravu pro seniory.

Dovětek pro budoucí majitele

Maltézáček je veselý a přítulný pes, který se rád mazlí. Pokud mu věnujete dostatek péče a lásky, bude vám oddaným, něžným a krásným přítelem, který vás bude doprovázet na každém kroku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ElaA ElaA | E-mail | 24. února 2020 v 22:32 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti; http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama