close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Mops

3. října 2009 v 10:24 | Kajíík |  Pejsci
black_pug.jpg Pug image by Teddylover22_2008
Originální název plemene : Pug

Země původu : Čína

Doba vzniku : Starověk

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 13-15 let

Hmotnost : 6-8 kg

Výška : 25-28 cm

Historie

O původu tohoto plemene se dodnes vedou diskuze a není zcela jistý. Počátky vzniku mopse je zřejmě nutné hledat v Číně. Je však jisté, že krátkolebí psi byli v Číně chováni jako společníci již kolem roku 732 n.l. Na počátku 16. století pak obchodní lodě přivezly tyto psy do Nizozemí. Je však možné, že se do Evropy dostali již dříve. V 17. století se jejich chov rozšířil i v Anglii a dále pak po celé Evropě. Mops byl od svých prvopočátků šlechtěn jako výhradně společenské plemeno a vždy byl velmi oblíbeným společníkem bohatých šlechticů. Velkou milovnicí tohoto plemene byla také královna Viktorie, která svou popularitou velmi přispěla k masovějšímu rozšíření tohoto psa. Patronát nad mopsem má Velká Británie.

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Všeobecný vzhled

Charakteristickým rysem mopse je extrémně krátká čenichová partie a vrásčitý obličej. Hlava je velká a kulatá, velké, tmavé oči mají jemný výraz. Uši jsou malé a tenké, mohou být přehnuté dozadu, přednost se však dává uším přehnutým dopředu. Tělo je krátké a zavalité, s širokým hrudníkem a rovným hřbetem. Ocas je nasazený vysoko a leží dvakrát zatočený na hřbetě.

Srst a barva srsti

Srst je krátká, jemná, měkká, hladká a lesklá. Barva srsti může být stříbrná, apricot, béžová nebo černá, ale vždy musí být výrazně odlišena od černé masky a tmavého pruhu, který se psovi táhne z týla až k ocasu.

Povaha

Mops je milý a velmi přátelský pes, je však také tvrdohlavý a nezávislý. Je velmi společenský, hravý a absolutně neagresivní. Je přizpůsobivý a také trochu pohodlný.

Společenská charakteristika

Mops je odpradávna zvyklý žít v co nejtěsnějším kontaktu s člověkem, a tak je tomu i dnes. Vyžaduje vaši neustálou pozornost a nesnáší delší odloučení. Vždy chce být v centru rodinného dění a všeho se účastnit. Nelze mu vymezit nějaký prostor v bytě, vždycky jde tam, kam jeho pán, miluje ležet mu stočený na klíně i spát s ním v posteli. Nikdy není agresivní a dalšího jedince svého druhu přivítá přátelsky. Je to mírumilovný pes, který je vhodný i do rušné domácnosti s dětmi.

Vztah k dětem

Mops je pro svou mírumilovnou povahu ideálním společníkem a kamarádem i pro děti, snese i větší hluk a rušné prostředí.

Výchova

Výchova mopse musí být důsledná, ale velice mírná. Mops ví, co chce a stojí si za tím, dokud nedosáhne svého. Násilím ho nutit k něčemu, co sám nechce a nechápe, zanechává následky na jeho povaze, proto je třeba k němu přistupovat ohleduplně. Toto plemeno velmi citlivě reaguje na tón hlasu, proto nějaké přísnější trestání psa je naprosto zbytečné.

Držení

Mopse je nutné chovat v bytě, vyžaduje stálý těsný kontakt se svým pánem nebo někým s rodiny. Spokojený je i v přítomnosti jiného dalšího mopse nebo jiného domácího mazlíčka. V bytě mu nelze vymezit žádný uzavřený prostor, musí se volně pohybovat, a je všude tam, kde je právě jeho pán.

Pracovní využití

Mops byl od prvopočátku chován pouze jako společenský pes, a tak je tomu dodnes, není nijak pracovně využitelný.

Pohyb

Mops je víceméně pohodlný a není příliš náročný na pohyb. Není žádný velký sportovec, stačí mu kratší procházky v klidném tempu.

Péče

Jeho srst neustále líná, proto je nutné pravidelné odstraňování uvolněných chlupů kartáčem nebo vlhkým hadříkem. Koupání není nutné příliš často, aby se srst zbytečně neodmašťovala. Velkou pozornost je také třeba věnovat záhybům na jeho obličeji, které se musí pravidelně čistit, aby se zde nevytvořil zánět. Pozornost věnujte také očím, které jsou velmi zranitelné a uším, které se musí udržovat v čistotě. Drápky psa zastřihujte do přiměřené délky.

Využití ke hlídání

Mops není vhodný ke hlídání, pokud štěká, spíše zdraví příchozí, než že by je chtěl zastrašit.

Vhodné sporty

Mops není žádný sportovec, stačí mu pozornost jeho pána nebo ostatních členů rodiny.

Nejčastější onemocnění

"Oční choroby; entropium; zánět mozku mopsů; luxace čéšky; zánět zvukovodu; nemoci dýchacího ústrojí; zúžení nozder; prodloužení měkkého patra; změknutí chrupavek průdušnice"

Zvláštnosti plemene

Mops je pes, který je velice závislý na člověku, a vyžaduje neustálý, co možná nejtěsnější kontakt. Bude s vámi chtít sdílet každou volnou chvilku, bude s vámi číst noviny, sledovat televizi, i spát v posteli. K jeho charakteristickým hlasovým projevům patří neustálé chrochtání, funění a v noci i hlasitě chrápe. Pokud s tímto nejste smířeni, nepořizujte si mopse.

Příprava na výstavu

První výstavu je dobré absolvovat v roli diváka. Pes je posuzován vždy v postoji a v pohybu. Detailní posuzování psa probíhá na stole, proto je potřebné na toto psa začít připravovat již od mládí. Velkou pozornost věnujte i nácviku výstavního postoje, ve kterém pes na výstavě předvede všechny své přednosti. Pes by měl být připraven na hlučnou atmosféru výstavy, na přítomnost mnoha lidí a dalších psů, neměl by se projevovat bázlivě.

Výživa štěněte

Správnou výživou štěněte je možné u tohoto plemene předejít budoucí možné obezitě. Krmivo pro štěňata by mělo být vyvážené a mělo by obsahovat i vitamíny a minerální látky, potřebné ke správnému vývoji štěněte.

Výživa dospělého psa

Krmivo pro dospělého mopse je třeba vybrat podle potřeb a chuti psa. Strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny prvky potřebné pro dobré zdraví a kondici psa. Těmto nepříliš pohybově aktivním psům bude vyhovovat kompletní suché krmivo Aport Professional Master, které je obohaceno i o zeleninu.

Výživa starého psa

Aby se předešlo obezitě, je nutné přejít na odlehčené krmivo pro psí seniory, které odpovídá potřebám a věku psa.

Dovětek pro budoucí majitele

Ačkoliv vypadá mrzoutsky, je mops ten nejpřátelštější pes na světě. Tento psík vám bude oddán celou svou bytostí a po celý život bude vaším věrným stínem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KasiaU KasiaU | E-mail | 25. února 2020 v 18:56 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti; http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama