close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Rotvajler

3. října 2009 v 10:13 | Kajíík |  Pejsci
Rottweiler-2.jpg Rottweiler image by DynaMitel
Originální název plemene : Rottweiler

Země původu : Německo

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Honák dobytka a hlídací pes

Využití dnes : Služební pes, hlídací pes, společník

Průměrná délka života : 11-12 let

Hmotnost : 41-50 kg

Výška : 58-69 cm

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Všeobecný vzhled

Rotvajler je velký, silný pes souměrné, robustní postavy. Hlava je středně dlouhá, mezi ušima široká, s výrazným stopem, širokým čenichem a černým nosem. Tento pes má široké, silné čelisti a středně velké, tmavohnědé oči mandlového tvaru. Uši jsou nasazené vysoko, jsou středně velké, sklopené dopředu a mají trojúhelníkovitý tvar. Tělo je silné, s širokým, hlubokým hrudníkem, rovným, pevným hřbetem, krátkými, silnými bedry a širokou, lehce zaoblenou zádí. Ocas se u tohoto psa kupíruje na 1-2 články, avšak v zemích, které kupírování nepovolují, může zůstat v přirozeném stavu.

Srst a barva srsti

Srst se skládá ze dvou vrstev, z krátké, husté podsady a středně dlouhé, drsné, husté a hladce přilehlé krycí srsti. Na zadních končetinách je osrstění poněkud delší. Někdy se může vyskytnout jedinec s dlouhou srstí, ta je však nežádoucí. Barva srsti je černá, s dobře ohraničenými červenohnědými znaky na lících, tlamě, nad očima, spodní straně krku, hrudi a nohách a pod kořenem ocasu. Bílá skvrna na hrudi je nežádoucí.

Povaha

Rotvajler je inteligentní a poslušný pes. Je věrný, ostražitý a dominantní, je také velice odvážný, ochranitelský a silný. Někdy může být žárlivý. Je to klidný pes s dobrými nervy.

Společenská charakteristika

Svému pánovi je rotvajler velmi věrný, při správné výchově je věrný a přátelský k celé rodině. Někdy může žárlit, pokud je pozornost věnována někomu jinému. Má sklon stát se psem jednoho pána. Známou návštěvu nadšeně přivítá, avšak k cizím lidem je velmi nedůvěřivý. Pokud je již v mládí seznámen s ostatními domácími zvířaty, nebývají v budoucnu žádné problémy. K jiným psům se může chovat dominantně a rád jim ukazuje svou sílu.

Vztah k dětem

Při správné výchově a pokud má s dětmi dobré zkušenosti z mládí, je jim výborným kamarádem a ochráncem. Při styku s cizími dětmi je však nutný dohled dospělé osoby, stejně jako při styku s velmi malými dětmi.

Výchova

Důsledná výchova tohoto psa by měla začít již ve velmi útlém štěněčím věku. Výchově je potřeba věnovat mnoho času, štěně již po pořízení seznamovat s dalšími lidmi a neznámými podněty. Štěně by se nemělo setkávat s negativními vlivy, kterých by se mohlo bát, a mělo by se chovat důvěřivě. Rotvajler může mít dominantní povahu, proto by jeho pán měl být vyrovnaný a sebejistý, ke psovi by měl přistupovat vždy přátelsky, vlídně a čestně. Tento pes velice dobře reaguje na tón hlasu, proto je třeba hlas využívat nejen při kárání, ale také při pochvale. Důležitá je proměnlivost výcviku, psa musí cviky bavit, mnohačetná opakování by jej mohla odradit.

Držení

Tento pes je vhodný jak pro chov v bytě, tak i v kotci na zahradě. V bytě by mělo bát jeho místo k odpočinku připraveno v klidné části bytu bez průvanu tak, aby z něj pes mohl sledovat veškeré dění v rodině. Vzhledem k jeho nepříliš dlouhé srsti by neměl být držen v kotci celoročně, v chladných měsících je lépe jej umístit v bytě.

Pracovní využití

Rotvajler patří do skupiny služebních psů. Jeho předností je rozvaha, klid a vytrvalost. Podmínkou chovnosti tohoto plemene jsou zkoušky z výkonu, které jsou přezkoušením zdatnosti psa podle soutěžních a zkušebních řádů pro sportovní výcvik psů. Rotvajler je všestranný pes, který může skládat zkoušky ze všech oblastí sportovního výcviku. Všestranné zkoušky zahrnují cviky ovladatelnosti psa, překonávání překážek, cviky ochrany a obrany psovoda a přezkoušení čichu psa při sledování pachových stop, rozlišování pachů různých osob, předmětů, chemických látek a podobně. Rotvajler také může absolvovat zkoušky lavinářské a záchranářské, po jejich úspěšném vykonání je pak pes využitelný při vyhledávání osob.

Pohyb

Rotvajler potřebuje dostatek pohybu, velmi rád běhá, pokud mu umožníte volný pohyb v přírodě, nemá sklony k útěkům. V dobré kondici jej udrží také plavání nebo běh vedle kola.

Péče

Péče o srst rotvajlera není příliš složitá. V období línání je potřeba uvolněné odumřelé chlupy odstraňovat kartáčem nebo gumovou rukavicí. Pro zvýšení lesku srsti lze použít speciální pleťovou vodu nebo lesk ve spreji. Zvukovod psa je nutné udržovat čistý a drápy krátké.

Využití ke hlídání

Tento pes je velice nedůvěřivý k cizím lidem, své teritorium si umí výborně ochránit. Je vynikajícím hlídačem a ochráncem jak osob, tak i domu a majetku.

Vhodné sporty

"Mondioring; frenchring; obedience;obrana; duatlon"

Nejčastější onemocnění

"Dysplazie kyčelního kloubu; dysplazie loketního kloubu; entropium; ektropium; torze žaludku; ruptura vazů v kolenním kloubu; reprodukční problémy"

Zvláštnosti plemene

Mezi dědičné choroby patří u rotvajlerů též poruchy chování. Pes může po svých předcích zdědit i nadměrnou agresivitu. Při nervovém vzrušení těmto jedincům částečně chybí útlumová složka. Pokud se záměrně spojují zvířata, která mají slabší útlumovou složku, tato negativní vlastnost se upevňuje, a zvířata se stávají rizikem pro své okolí a někdy musí být utracena. Argument, že pes s těmito povahovými vlastnostmi je lepší pro výcvik, je lichý. Tento pes by měl být rozvážný, a v žádném případě by se jeho povahové vlastnosti neměly deformovat nežádoucím směrem.

Příprava na výstavu

Příprava psa na výstavu vyžaduje mnoho času, proto jej na tuto událost musíte připravit již dlouho před plánovanou účastí na výstavě. Posuzování psa probíhá nejprve v klidu, kdy rozhodčí kontroluje psovi úplnost chrupu a skus, na což by měl být pes dobře připraven. U samců probíhá také kontrola varlat. Posuzuje se také kvalita srsti,a důležité je i chování psa při styku s cizím člověkem. Z výstavy jsou vyloučeni psi, kteří projevují agresivitu vůči lidem nebo ostatním psům. Poté je pes předveden ve výstavním postoji, který může vyzdvihnout všechny jeho přednosti, popřípadě skrýt exteriérové nedostatky. Poslední částí je hodnocení psa v pohybu, v klusu a kroku. Pes musí být výborně ovladatelný na vodítku, klidně běžet u levé nohy vystavovatele, nesmí tahat, předbíhat nebo se naopak loudat. Při předvádění by se pes měl chovat přirozeně, klidně a sebevědomě.

Výživa štěněte

Období od 3. do 6. měsíce věku psa je nejdůležitější pro správnou výživu, protože v tomto období rostě štěně nejrychleji. Vyváženou výživu zajistí kvalitní koncentrované krmivo pro štěňata, uspokojí denní potřebu živin a energie, a pes by měl krmnou dávku zkonzumovat s chutí a ve vymezeném čase.

Výživa dospělého psa

U dospělého psa je nutné vzít do úvahy složení a množství krmiva, celkovou zátěž psa, pracovní zátěž psa, roční období a ubytování psa. V zimě je proto dobré zvýšit podíl tuku v krmné dávce psa a před výstavní sezónou přidat optimální množství vitamínů, pokud je pes nedostával celoročně. Při větší zátěži psa je nutné dopřát mu energeticky vydatnější stravu, kterou je však nutno omezit v období klidu. Pro služební a pracovní psy je vhodné např. krmivo Security od firmy Tekro, které plně pokryje jejich zvláštní zvýšené nároky na výživu.

Výživa starého psa

Staršímu psu, který již nebývá příliš aktivní je potřeba dodávat krmivo chudší na množství živin, ale obohacené o vitamíny. Ve stravě je nutné snížit podíl bílkovin, aby nebyly zatěžovány ledviny a předešlo se nemocem vylučovacího ústrojí. Starý pes by také neměl dostávat kosti. Pokud je pes obézní, je nutné i ze zdravotních důvodů omezováním krmné dávky snížit jeho váhu na optimum.

Dovětek pro budoucí majitele

Rotvajler není psem vhodným pro úplného začátečníka. Při správné výchově vám však bude oddaným přítelem, kamarádem celé rodině i dětem, a výborným ochráncem jak celé rodiny, tak i majetku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama