close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Sibiřský husky

3. října 2009 v 10:07 | Kajíík |  Pejsci
husky.jpg siberian husky puppy image by marilynn727
Originální název plemene : Siberian husky

Země původu : USA

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Saňový pes

Využití dnes : saňový pes, společník i pro nové sporty - agility, canicross, bikejöring, dog - trekking apod.

Průměrná délka života : 13 let

Hmotnost : 16 - 27 kg dle pohlaví

Výška : 51 - 60 cm

Historie

Původní předkové tohoto plemene jsou spojováni se sibiřskou etnickou skupinou Čukčů, kteří žili v povodí Kolymy. Na počátku 20. stol. dovezl první psy na Aljašku ruský obchodník s kožešinami Goosak právě od Čukčů. Do nynější podoby, tak jak jej dnes známe, byl vyšlechtěn až na Aljašce. Zde se pro svou snadnou ovladatelnost, vytrvalost a rychlost poměrně rychle rozšířil. Byl totiž velmi vhodný k tehdejším typům závodů. Nejvíce ho však proslavila dramatická událost v roce 1925. Tehdy bylo nutné dovézt do Nome sérum proti záškrtu. Protože bylo velmi nepříznivé počasí, bylo jediným řešením použít na trasu 674 mil z Anchorange do Nome psí spřežení, které ji zvládlo za 7 dní. Tato událost se stala podnětem ke každoročnímu konání závodů.

Typy

Sibiřský hasky se v dnešní době rozčlenil na linie sportovních psů (vzhledem ke své stavbě těla vhodní k závodům tj. delší záď, delší končetiny se strmým úhlením) a linie psů typu show dog - kompaktní, líbivý pes na výstavy.

Všeobecný vzhled

Sibiřský hasky je pes střední velikosti. Hlava středně velká, velikost přiměřená k tělu, mozkovna mírně klenutá, postupně se zužující k očím. Těžká hlava je vadou. Stop je výrazný. Nos středně dlouhý, rovný. Čenich nesmí být špičatý, ani hranatý, barvy černé, játrové u bílých psů masově zbarvený. Sněžný nos je přípustný. Skus nůžkový. Uši středně velké, trojúhelníkovité, vysoko nasazené, na koncích lehce zakulacené. Oči jsou mandlového tvaru, hnědé nebo modré, případně každé jiné. Krk středně dlouhý, správně klenutý, hrdě vzpřímený. Tělo je obdélníkové, hrudník silný, ale ne moc široký, dosahující až k loktům. Záda mají být středně dlouhá, mohutná. Linie hřbetu musí být přímá od kohoutku k zádi. Hrudní končetiny jsou rovné, rovnoběžné s lokty. Pánevní končetiny jsou rovnoběžné se stehny a s výrazně nízkými hlezny. Tlapy jsou oválné, kompaktní, paspárky se odstraňují. Ocas musí být dobře osrstěný, liščího typu. Při pozornosti ho pes nese zdvižený v oblouku nad hřbetem, v klidu bývá svěšený. Pohyb má být nenucený, lehký a musí působit elegantním dojmem.

Srst a barva srsti

Srst středně dlouhá. Podsada velmi hustá a kratší, v létě však zpravidla chybí. Povolené jsou všechny barvy od černé po čistě bílou se znaky, avšak typický hasky je s maskou.

Povaha

Hasky se vyznačuje přátelskou povahou a živým temperamentem. Nikdy není agresivní vůči lidem. Je to inteligentní, přizpůsobivý a samostatně uvažující pes. Mezi jeho výrazné potřeby patří dostatek zaměstnání a důsledná výchova.

Společenská charakteristika

Kdo chce chovat sibiřské hasky musí se svým životním stylem tomuto plemeni přizpůsobit. Toto plemeno vyžaduje dostatek každodenního zaměstnání a pohybu. Protože má silný lovecký pud, musí na to být pamatováno při jeho výchově a ustájení. Po splnění těchto podmínek se tento krásný pes atraktivního vzhledu stává výborným společníkem a rodinným psem.

Vztah k dětem

K dětem se chová sibiřský hasky jako ke svým kamarádům, nikdy je nenapadá. Rád se účastní všech jejich her, ale jejich povely respektuje jen omezeně, proto je důležité, aby na všechny jejich aktivity dohlížela dospělá osoba. Tito psi se bezproblémově zařazují v žebříčku smečkové hierarchie pod pozice dětí.

Výchova

Vzhledem k rychlému vývoji je potřeba začít s důslednou výchovou již v ranném věku štěněte. Tím se rozumí, že výchova musí být přísná, ale nikdy ne tak tvrdá jaká se používá u služebních plemen. V tomto období je nutné zvládnout výcvik základní poslušnosti. Pokud se má štěně zařadit do již sehrané smečky je potřeba, aby si na ni zvykalo co nejdříve a naučilo se "slušnému chování" vůči všem jejím členům. Vzhledem k socializaci je možné vodit štěňátko i na kynologické cvičiště, kde se může setkávat i s jinými plemeny, zvlášť když se chystáme vychovat výstavního jedince nebo se připravujeme na bonitaci.

Držení

Ač jsou známy případy, že je sibiřský hasky chován bez problémů v bytě, je vhodné pro toto plemeno zřídit prostorný a pevný kotec v místě, kde má pes dobrý výhled. Bouda nemusí být zateplená, ale z kvalitního materiálu s oplechovanými hranami. Po přechodnou dobu je možné psa umístit na tzv. stake-out, což je asi 2 metry dlouhý řetěz otočně upevněný na silném ocelovém kolíku. Tohoto způsobu se používá na závodech nebo při odpočinku na toulkách přírodou. Je třeba pamatovat na to, že tito psi jsou zrozeni pro život ve smečce, ať již psí nebo lidské.

Pracovní využití

Je to saňový pes pro přepravu lehčích nákladů na větší vzdálenosti. Nyní je nejvíce využíván na závodech psích spřežení typu sprint. S jedním psem můžete provozovat pulling - soutěž v tahu břemene, canicross, bikejöring, dog-trekking, skyjöring a pulku. Lze ho využít i pro agility, nošení břemen a také v canisterapii.

Pohyb

Sibiřský hasky je velmi činorodé a aktivní plemeno a případě nedostatku vyžití si hledá vlastní vybití energie. Potřebuje každodenní mnohakilometrové procházky, společný běh s majitelem nebo tréning v zápřahu, se kterým se dá začít přibližně od dvanáctého měsíce věku.

Péče

Srst tohoto psa nevyžaduje zvláštní péči. Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Využití ke hlídání

Vzhledem k přátelské povaze není vůbec vhodný pro tyto účely.

Vhodné sporty

agility, canicross, bikejöring, dog-trekking, skyjöring, mushing

Nejčastější onemocnění

Protože sibiřský hasky zůstal přírodním plemenem, genetické dispozice k závažným onemocněním jsou u něj nevýrazné.

Zvláštnosti plemene

Pes se specifickým použitím, který pro své modré oči v nedávné minulosti prodělal bouřlivou módní vlnu si v současnosti konečně nalezl svou správnou pozici a oblibu mezi mushery, sportovci a turisty.

Příprava na výstavu

U tohoto plemene je zvlášť kladen důraz na výstavní drezůru. Před výstavou je zejména u sportovně vedených psů potřeba věnovat pozornost výcviku předvedení ve výstavním kruhu. Soustřeďujeme se na to, aby se hasky naučil rozlišovat mezi výstavním vodítkem a postrojem ve kterém tahá v zápřahu. Pes musí hrdě vzpřímeně klusat, aniž by za sebou táhl majitele. Pes si musí nechat prohlédnout chrup, zkontrolovat varlata a nesmí se projevovat agresivně na posuzovatele ani vůči ostatním psům. Samozřejmostí je čistota psa, srst haskyho se před výstavou neupravuje.

Výživa štěněte

Pro výživu mladého haskyho lze použít většinu známých krmiv určených pro štěňata. Stravu podáváme několikrát denně v menších dávkách, aby štěňata nenechávala zbytky. Trvalý přístup k čisté vodě je samozřejmostí. Pro zdárný vývoj pohybového aparátu je potřeba jídelníček doplnit vitaminovými a zejména minerálními preparáty. Doporučuje se v období růstu přidávat i přípravky pro tvorbu chrupavky a kloubní výživu.

Výživa dospělého psa

Výživa se odvíjí od využití psa. Sportovně využívaný pes potřebuje plnohodnotnou stravu se zvýšeným obsahem tuků. Strava má zásadní vliv na kondici psa, na jeho zdravotní stav i kvalitu srsti. U veterinářů a ve specializovaných obchodech je dnes velký výběr kompletních krmiv pro různé kategorie psů. U závodně využívaných psů je potřeba přísně dodržovat pitný režim.

Výživa starého psa

Starý pes, pokud již není sportovně využíván má podstatně menší energetické nároky. Aby zvíře netrpělo nadváhou je potřeba snížit krmnou dávku a použít krmivo s nižším obsahem tuků. Strava však musí být pestrá, kvalitní a se zvýšeným obsahem minerálních látek.

Dovětek pro budoucí majitele

Toto přírodní plemeno si pořizujte po zralé úvaze, zvážení svých časových možností, případně návštěvě chovatele a tehdy, pokud jste ochotni Vy i celá Vaše rodina se tomuto plemeni přizpůsobit.


malamut
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 normalblogfornormalpeople normalblogfornormalpeople | 13. května 2016 v 19:23 | Reagovat

Hezký článek, použila jsem část na referát do školy... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama