close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

West Highland White terrier ( Westík )

3. října 2009 v 10:02 | Kajíík |  Pejsci
West_Highland_White_Terrier.jpg highland west white terrier image by morganevanoff
Originální název plemene : West highland white terrier

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Lov škodné

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 14 let

Hmotnost : 7-9 kg

Výška : 28 cm

Historie

West highland white teriér je blízkým příbuzným kernteriéra. Ten sloužil jako lovecký pes při honu na jezevce, lišky, vydry a jinou škodnou. V minulosti se kernteriérovi občas narodila bílá štěňata, která byla usmrcována, protože byla považována za slabá a nevhodná k práci. Až v 19. století se chovu bílých teriérů začal věnovat sir Malcolm, když na lovu nešťastnou náhodou postřelil svého oblíbeného psa, jehož barva srsti splývala s barvou lesního porostu. Aby psa lépe poznal v nepřehledném terénu, rozhodl se ponechávat si v chovu právě bílá štěňata. Tyto pak křížil s dalšími bílými psy z okolí Velice známým se stal westík díky reklamě na skotskou whisky Black & White, kde účinkoval spolu se skotským teriérem.

Typy

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných jiných varietách.

Všeobecný vzhled

Westík má silně stavěnou kostru a hluboký hrudník. Silně osrstěná hlava svírá s tělem pravý úhel. Oči jsou středně velké, musí být co nejtmavší, až černé barvy. Uši se ostře zužují do špičky a jsou malé. Tělo je kompaktní a silné, s rovným hřbetem a širokými, silnými bedry. Ocas je dlouhý 13-15 cm, rovný, má být nesen vesele a energicky, ale nesmí být překlopený na hřbet. V žádném případě se nesmí kupírovat.

Srst a barva srsti

Srst je dvojitá, je složená z asi 5 cm dlouhé, hrubé krycí srsti a krátké, měkké a velmi husté podsady. Barva srsti musí být bílá. Vadou je příliš měkká, vlněná nebo kadeřavá srst.

Povaha

Je to sebevědomý, veselý pes, je bdělý a statečný, ale není zbytečně uštěkaný. Je přátelský a nikdy není nudný. Má rád vzrušení a je rozpustilý. Je to však také pravý tvrdohlavý teriér.

Společenská charakteristika

Westík se chová přátelsky a srdečně ke všem členům své lidské rodiny. K vítaným návštěvám se chová také velmi přátelsky a s náklonností. Vůči ostatním psům se může chovat poněkud dominantně, nezalekne se ani větších protivníků, přesto však nevyvolává konflikty. S ostatními domácími zvířaty vychází většinou dobře, nesmíme ovšem zapomínat jeho lovecký původ, a při setkání s malými domácími zvířaty je nutná velká opatrnost.

Vztah k dětem

Miluje děti, a je vždy připraven ke hře. Je pro ně ideálním společníkem a spoluhráčem, rád běhá a dovádí s nimi. Děti by si však měly uvědomit, že pes není hračka a respektovat jeho potřeby.

Výchova

Výchova tohoto psa musí začít hned od štěněte. Musí nad sebou cítit pevnou ruku dominantního pána, jinak vyroste v neposlušného psa, který si dělá, co chce. Dobře pozná, u koho si svou tvrdohlavost může prosadit, a kdo mu ji nebude tolerovat. Nejdůležitější je pro něj udržování čistoty, a měl by si osvojit i správnou chůzi na vodítku, povely "sedni" a "fuj" a také by měl umět přijít na zavolání, čili na povel "ke mně".

Držení

Westík je typický rodinný bytový pes. Nejvhodnější pro tohoto psa je pelíšek, který připomíná doupě, a je krytý ze všech stran. Musí být však dostatečně velký, aby se v něm pes mohl pohodlně natáhnout. Dvířka pelíšku je dobré nechávat otevřené, aby pes mohl být v kontaktu se svou lidskou rodinou. Nezapomeňte pejskovi obstarat různé hračky, jako například žvýkačky z buvolí kůže nebo gumové kroužky a míčky.

Pracovní využití

Dnes je westík využíván pouze coby společník člověka, a nemá tedy žádné pracovní využití.

Pohyb

Westík má veliké potěšení z pohybu, a potřebuje ho opravdu dostatek. Vydrží i dlouhé vycházky nebo jogging. Protože rád plní zadané úkoly, je dobré zapojit ho do některého psího sportu.

Péče

Westíkovi je potřeba věnovat také dostatek péče. Jeho tvrdá srst by se neměla příliš často koupat, ale vyžaduje denní kartáčování a každé tři měsíce musí být odborně trimována. Chlupy mezi polštářky na tlapkách by měly být zkracovány tak, aby nepřečnívaly. Drápky psa se musí udržovat krátké. Občas je nutné prohlédnout zuby, jestli se nevytvořil zubní kámen. Zvukovod je nutné udržovat čistý a volný, každé 3 měsíce je potřeba vytrhat chlupy, které vyrůstají z ušního boltce.

Využití ke hlídání

Westík má všechny vlastnosti hlídacího psa a ohlásí všechny neznámé zvuky, pro svou velikost však nikdy nebude opravdovým hlídačem.

Vhodné sporty

"Agility; fly-ball; coursing"

Nejčastější onemocnění

"Aujeszkyho nemoc; craniomandibulární osteopatie; zelený zákal; luxace čéšky; atopie; tříselná kýla; Legg-perthesova choroba; keratokonjuktivitis sicca"

Zvláštnosti plemene

West highland white teriér je tvrdohlavý pes, který potřebuje důslednou výchovu. Někteří jedinci mohou být agresivní, protože někteří chovatelé při chovném výběru málo dbají na povahově silné psy. Pokud si chcete tohoto pejska pořídit, musíme pečlivě uvážit, ve které chovatelské stanici ho koupíte. Vzhledem k tomu, že westík je módním psem, někteří chovatelé můžou svůj chov zaměřit spíše na zisk, a produkovat psy, kteří nejsou typičtí ani vzhledem, ani povahou, proto je nutné dbát pečlivého výběru chovatele.

Příprava na výstavu

Příprava na výstavu by měla začít již ve štěněčím věku. Pes by měl navyknout na každodenní péči o srst a naučit se stát ve výstavním postoji. Pes by měl navyknout na atmosféru výstavy, čili na ruch a dění kolem něj. Večer před výstavou je dobré psa osprchovat a vlhkou srst posypat křídovým pudrem, aby se srst vybělila, v den výstavy pak křídu důkladně vykartáčujte. Na výstavě by měl pes být v dobré kondici, a trimování srsti by mělo být perfektní, výstavní pes by měl být trimován každých 14 dní, aby vypadal přirozeně.

Výživa štěněte

Ke správnému vývoji a růstu štěněte je potřeba vyvážené krmivo, obsahující i vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa

Spotřeba potravy je u každého westíka jiná, závisí na stáří a aktivitě psa.

Výživa starého psa

Starší pes již nemá tolik pohybu a již mu hůře fungují střeva, ledviny a játra, potřebuje tedy stravu bohatou na uhlohydráty, která je lépe stravitelná. K dostání je speciální krmivo pro seniory, které obsahuje všechny důležité složky výživy.

Dovětek pro budoucí majitele

Pokud westíkovi věnujete dostatek lásky, péče a pozornosti, bude vám přítulným přítelem a vašim dětem veselým kamarádem a společníkem při hrách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama